Diziler

Manipülasyonla İlgili En İyi Diziler

Manipülasyonla ilgili diziler kısmına gelmeden önce aşağıdaki kısıma zaman ayırıp okumanızı öneririm.

Manipülasyonu öğrenmek teorik ve pratik olarak iki aşamada gerçekleşir. Çok başarılı insanlar gördüm;onların herkesin arasından sıyrılmalarını sağlayan özellikleri bol bol pratik yapıp analizlerini not almalarıydı. Bazı kişiler teorik bilgi bağımlısı olurlar, gidip sürekli kitap alıp ya okumazlar ya da yeterli olduğunu düşünüp pratik yapmaya başlayamazlar. İşte kaçınılmaz son;başarısızlık.

Kendinize bir program yapın. Mesela ben bu hafta iş yerindeki x kişisinin zaafını bulup onu o zaafından manipüle etmeyi deneyeceğim deyin.Böylece deneyiminiz mükemmel şekilde gelişmiş oluyorsunuz.

Eğer iyi bir manipülatör olmak istiyorsanız beden dilinizi iyi kullanmayı,ses tonunuzu karşısındaki insanı gerçekten etkileyici hale getirmeyi öğrenmeniz lazım. Tabi bunu zihninizde etkileyici ses tonu nedir diye bulamazsınız;bunun kolay yolu Manipülasyonla ilgili kaliteli diziler ve gerçekten başarılı ünlülerin beden dillerini,ses tonlarını ve imajlarını analiz ederek yapabilirsiniz. (Nasıl farklı bir imaj yaratabileceğinizi anlatan yazımı buradan okuyabilirsiniz)

Aslında insanlar doğdukları ilk andan itibaren beğendikleri insanları taklit etmeye başlarlar.Örneğin siz Johnny Depp hayranısınız ve onun en sevdiğiniz filmindeki hareketlerini fark etmeden taklit ediyorsunuzdur.İnsanlar beğendikleri kişileri taklit etmeye meyillidirler böylece bu dizileri izleyerek onların hareketlerini konuşma tarzlarını taklit edip birkaç karakterin özelliklerini birleştirip ve kendi karakterinizi de ekleyip mükemmel bir imaj ortaya çıkarabilirsiniz.Zaten böyle özellikler doğuştan gelmemektedir,zamanla sonradan kazanılabilir.

Manipülasyonla İlgili Diziler

The Mentalist

the_mentalist_tv_wallpaper

Popüler bir dizi ancak çoğu kişi dizi olarak izliyor,yani teknikleri bir kenara yazmıyorlar.Dizide Patrick Jane eski bir TV programlarına çıkan ünlü bir medyumdur. Çok kolay ve çok iyi para kazanmaktadır ancak Red John adlı bir katil Patrick Jane’nin eşini ve çocuğunu feci şekilde öldürür ve Patrick kafayı sıyırır. Kendini toparladıktan sonra polislerin olayları çözmesinde yardımcı olmaya başlar ve inanılmaz şekilde insanları okuyor.

Sizinde her bölümde kapıp günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz çok güzel teknikler var.Dizide bir yandan olayları çözerken bir yanda da Red Johnu yakalamaya çalışmaktadır. Manipülasyonla ilgili dizi önerimde ilk sırayada yerleştirmemi sağlayacak kadar iddalı ,bu diziye bayılacaksınız! İzlerken kesinlikle yanınızda bir manipülasyon tekniklerini yazabilecek bir not defteriniz olsun.

Mr.Robot

manipülasyonla ilgili dizi

Şu anda en popüler dizilerden bir tanesi ve çok farklı bir tarzı var dizinin.Sosyal Mühendislik, hackerlık ve manipülasyon konularına ilginiz varsa kesinlikle izlemelisiniz. Elliot antisosyal ve madde bağımlısı bir gençtir ve siber güvenlik firmasında çalışmaktadır.Ara ara sizinle konuşuyormuş gibi hisseceksiniz ve Elliot’a karşı samimi bir dostluk hisseceksiniz. Bazı sahnelerde hacklediği kişileri müthiş bir şekilde manipüle ediyor.

 

One Comment

  1. Bu dizilere ek olarak politik drama çerçevesinde manipülasyon, tartışma ve ikna tekniklerinin sık gösterildiği House of Cards dizisini öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir