MANİPÜLATİF MANİFESTO

Manipülasyonun tanımından biraz bahsetmeliyim. Ne kadar halk arasında, böyle bir anda yapılan sihirli bir yöntemmiş gibi alışılagelmişse de bu meret öyle “Lank!” diye birden olabilecek bir şey değil, kesinlikle.

Manipülasyonun, Türkçe kökenli karşılığı “yönlendirme”dir. Bu yönlendirmeyi de biraz karşı tarafı kıvama getirdikten sonra yapmalı. Zaten bugüne kadarki öbür türlü girişimleriniz de pek işe yaramamıştır. Bence bu işi, biraz sanatsal ve biraz da stratejik görmek gerekli.

zng7

Öncelikle bir amacınız olmalı. Ve aynı zamanda da uyanık olmalısınız. Muhabbet içerisinde ulaşmak istediğiniz hedefe daha kısa yoldan ulaşmanızı sağlayacak fırsatlar bulabilirsiniz. İşte bu yüzden, uyanık olmalısınız. Ayrıca, cebinizde, önceden kafanızda kurgulayıp çalıştığınız stratejiler de olmalı. İşte manipülasyon teknikleri denilen şey aslında bu önceden çalışılan stratejilerdir. Ama şunu söylemem gerekiyor ki bu iş sadece ezbere bir kaç teknikle olmuyor. Bu işin bir de sanatsal yönü var ki herkes burada çuvallıyor zaten. Sanatsal yönü, adı üstünde, bu işin ince işçiliğidir. Hemen açıklıyorum.

Yaptığınız şey aslında rol yapmak tamamiyle, karşı tarafı etkileyecek şekilde durmak ve konuşmaktan geçiyor. Gerçi, bunun sanal boyutu da var da o konuya bugün girmeyeceğim. Orası ayrı bir dünya. Her neyse, yaptığınız şey aslında bir sunum. Kendinizi, karşı tarafı etkileyecek şekilde sunuyorsunuz. İşin en temel mantığı bu. Ve herkesin etkileneceği şekil birbirinden farklı olduğundan ötürü, her insan için farklı rollere girmeniz lazım. Bu yüzden ezber işlemiyor işte, bu yüzden doğaçlama da bir o kadar önemli bu işte.

Yukarıda saydığım nedenlerden ötürü, manipülasyonun bu iki boyutunu kavramadan yapılan her hareket; manipülasyon değil, en fazla zorlama yapılan bir yönlendirme çabası olacaktır. Manipülasyon, tahmin edilenden de fazlasıdır. O yüzden, tamamiyle algılanması zaman alacaktır. Temel gereklilikler, insanları anlamak safi ve biraz da empati. Karşınızdaki insanı bir kere tanıdığınızda ise neresinden saldırmanız gerektiğini bilebileceksiniz. Ve son olarak, n’olursa olsun kendinizi geliştirin. Keza, bu iş hayli zeka ve bilgi birikimi gerektiriyor