Tavsiye

Politik Davranmanın Yolları

Politik davranmak tartışmalar yerine duruma göre uzlaşmacı bir tavır sergileyerek iyi geçinmektir. Kendinize hiç “acaba fazla insanı tanımak önemli mi?” diye sorduğunuz oldu mu? Kiminle nerede, ne durumda karşılaşacağınızın belli bir sonucu olmayacağı için evet fazla insanı tanımak önemli. Çünkü  herkes içinden birisi bir gün hayatınızı değiştirebilir.

Tanıdığım mükemmel bir manipülatör var. İnsanları hızlı bir şekilde etkisi altına alarak istekleri doğrultusunda yönlendirebiliyor. Bu kişi gazetecilik yapıyor ve o kadar çok farklı insanla tanıştığı için manipülasyon tekniklerini oldukça geliştirmiş. Geçen gün karşılaştığımızda hep ikilemde kaldığım bir konuda kafamdaki soru işaretlerini yok etmemi sağladı. “Sevmediğin insanları bile dinle onlara selam ver. Hiçbir şey yapmasa kavga ettiğini görse araya girer.” dedi. Bu kişi deli birisini bile sonuna kadar bir başbakanı dinler gibi dikkatli dinler.

Yani yolda lisede hiç sevmediğiniz bir arkadaşınızı görseniz dahi ona selam verin. Bir gün öyle bir yerde karşılaşırsınız ki iyi ki o gün selam vermişim dersiniz. İnsanlarla aranızdaki mesafeyi koruduğunuz sürece onlardan rahatlıkla faydalanabilirsiniz.  Aradaki mesafeyi nasıl korurum dediğini duyar gibi oldum.

Politik Davranmak Üzerine

Asla tartışmayın.

Bir insanı bir yerde tartışmada yenmeniz size uzun vadede bir şey kazandırmaz. Ama o insanın kin duyguları uzun vadede daha etkilidir. Kısa süreli kazançlar için uzun süreli kin kazanmaya değmez.

Yanlış yaptığını söylemeyin.

Bırakın ona yanlış yaptığını başka birisi söylesin.Düşüncelerinizi kendinize saklamayı öğrenin. İlla söylemeniz gerekiyorsa yanlışını farklı bir algı yaratarak söylemeyi öğrenin. Bu konuyla ilgili Çerçeveleme Etkisi | Çerçeveleme Etkisi Nasıl Kullanır? başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

İnsanlara selam verin.

Onlara  isimlerini kullanarak selam verin,pozitif olun. İnsanlara kendinizi sevdirin. Sizin yanınızda kendilerini iyi hissetsinler. Bu konuyla ilgili daha detaylı olan Bilinesi Soru başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Kendinizi onun yerine koymayı öğrenin.

Bol bol empati yapın, böylece sinirlendiğinizde bu sizi bir nebze olsun yatıştıracaktır.

Çevrenizi durmaksızın genişletin.

En başarılı manipülatörler böyle söylüyor, sorgulamadan kabul etmeniz bir kural bu.İnsanlarla tanışın,numaralarını alın.Onları dinleyin.Politik Davranmak Üzerine

Unutmayın politik davranmak sizin hızlı yükselmenizi ve kritik durumlarda çevrenizin geniş olmasıyla kilit adam olmanızı sağlayabilir.

 

 

 

 

 

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir