Tavsiye

İnsan İlişkilerinde Ödül Ceza Sistemi

Şu sorunun kafanızı karıştırdığı oldu mu?

  • “İnsanlara iyi davrandığımda hep üzülen taraf ben oluyorum veya değerim bilinmiyor. “

Tanıdık geliyor değil mi? Etkisi kanıtlanmış bir sistem varsa o da ödül ceza sistemidir. Daha çok köpek eğitimi ve çocuk eğitimi verilirken kullanılır.

Benim etrafımdakilere güzel bir önerim var; insan ilişkilerinde başarılı olmak istiyorsanız kişisel gelişim kitabı okumaktansa köpek eğitimi kitabı okumayı tercih edin, derim. Bu acı bir gerçektir.

“Ne yani, iyi bir şey yaptıklarında onlara köpek maması mı verelim” dediğinizi duyar gibiyim.

insan ilişkilerinde ödül ceza sistemi

İnsan İlişkilerinde Ödül Ceza Sistemi ve Denge

İnsanlar size iyi bir iltifatta bulunduklarında onlara hafif gülümsemeniz de bir ödüldür. Ama bunun, karşınızdakinin ettiği her itirafta gülümseyeceğiniz anlamına geldiğini düşüyorsanız ” denge ” kavramını tam oturtamamışsınız demektir.

Peki denge kavramını nasıl oturturuz?

Bunun tek bir cevabı var, o da  kendi tecrübelerinizdir.

Tecrübelerden ders almayı öğrenin, özellikle kendi tecrübelerinizden. Yani karşınızdaki kişiye hep gülümsediğinizde bu sefer değeriniz azalır, ne zaman ne kadar gülümsemeniz gerektiğini kendi tecrübelerinizi kullanarak dengeli bir şekilde yapmayı öğrenin.

Bilinçaltımız yanlış bir şey yaptığınızda acı çekeceğine dair bilgilerle kodlanmıştır. Yani yanlış yaptığınızda acı çekeceğiniz gerçeği zihninizde ağır basmaktadır, sizi tedirgin etmektedir.

İnsanlar size yanlış bir şey yaptıklarında işte bu ilkel duyguların hepsine tavan yaptırmanız lazım. Sizi kaybetmekten, acı çekmekten korkmalılar. Olay zihninizde biraz daha şekillenmeye başladı değil mi?

Bunun için aşk hayatında, iş yerinde dünyanın neresinde olursan ol  İnsan İlişkilerinde Ödül Ceza Sistemi ‘ni kullanın.

Onlara verdiğiniz  cezalar sizin değerinizi belirler. Bir insanın sizin dedikodunuzu yaptığını öğrendiğinizde gidip bunu bildiğinizi ona belirttikten sonra o kişinin gelip size basit bir özür dilerek sizi yumuşatabiliyorsa siz bir cümlelik değere sahipsinizdir.

Ona hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını hissettirin, hissettirin ki size bir daha asla yanlış yapmasın. Mesela bu kısımda manipülasyon tekniklerini kullanabilirsiniz; her şeyin eskisi gibi olması için bırakın çabalasınlar hep size karşı borçlu hissetsinler.

Birisi size yanlış bir şey yaptığında ” neyse bu seferlik affedeyim ” demeyin, İnsan İlişkilerinde Ödül Ceza Sistemi ‘ni Kullanın. Çünkü bu tartışılmaz bir kuraldır; sonunda hep acı çekersiniz.

Yeri geldiğinde politik davranmayı öğrenin. Politik davranmayla ilgili daha ayrıntılı bir yazı için Politik Davranmanın Yolları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

 

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir