NLP Teknikleri, Psikolojik Manipülasyon

Çerçeveleme Etkisi | Çerçeveleme Etkisi Nasıl Kullanır?

İlk olarak çerçeveleme tekniğinden bahsedeyim; Çerçeveleme Etkisi diğer Adıyla Yeniden Çerçeveleme  NLP ’de kullanılan ve en önemli tekniklerden bir tanesidir.  Kişinin bilinç altını hedef alarak onda farklı bir algı yaratmayı sağlar. Günümüzdeki siyasilerin ve geçmişte başarılı olan liderin bu tekniği profesyonelce kullanarak hayatlarında güzel başarılar yakalamışlar. Bu tekniği hayatınız her noktasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Örneğin size Sözleşme dediğimde zihninizde imza atmak, bankalardaki sözleşmeler, yarın bir gün sorun çıkabileceği gibi dikkatli davranmanız gerektiğine dair düşünceler dolaşır zihninizde. Size sözleşmeye imza atın dediğim de bir an düşünürsünüz ama şu kağıtları halledelim desem aynı etkiyi yaratır mı? Kesinlikle hayır.

Mesela kredi kartları buna büyük bir örnektir cebinizden kağıt parayı çıkarıp verdiğinizde daha tutumlu olursunuz ama kredi kartları insanlara para harcadıklarını unutturmayı sağlar.. Bankalardan kredi çekerken aslında size geri ödemeli borç para verirler ama borç para veriyoruz demek yerine kredi veriyoruz derler ve sizde Çerçeveleme Etkisini kullanırlar…Çünkü borç para siz de farklı, kötü bir algı yaratır.

Siyasi bir örnek vermek gerekirse insanlar siyasi olaylarda dışarı çıktıklarında insanlar buna ” sokağa dökülmek,yürüyüş yapmak veya sokağa çıkmak” olarak adlandırıyorlar ama hükümet darbe girişimi döneminde insanları sokaklara davet etti ve sokağa çıkın olarak değil de Demokrasi Nöbeti olarak adlandırdılar.Böylece bugüne kadar yapılmış bütün sokağa çıkma eylemlerinden farklı bir algı yaratmayı başardılar.

Çerçeveleme Etkisi

Çerçeveleme Etkisi Örneği

Şimdi gelelim Çerçeveleme Etkisini nasıl kullanacağınız örneğine. Karşınızdaki insanı şirketinize ortak yapmak için ikna etmeniz gerekiyor ve onunla hayallerinden bahsederken onun kırmızı bir Mustang almak istediğini öğrendiğiniz. Ve ona “ benimle ortak olup para kazanmak istiyorsan şu sözleşmeleri imzala” demek mantıklı olmayacaktır. Onun yerine  O istediğin  kırmızı mustangı kapının önüne park etmek, insanların resim çekilmek isteyeceği kadar güzel bir mustang istiyor musun? ( burada evet diyecektir ) O zaman şu kağıtları hallet… ( Ufak bilgi: Evet Hipnozu telefonda sizi arayan ve satış yapmak insanların size evet cevabı alabileceği sorular sorarak bir sonraki şeye evet deme ihtimalinizi arttırırlar… Evet Hipnozuyla ilgili detaylı yazıma ve örneklere buradan ulaşabilirsiniz.)

3 Comments

  1. Merhabalar, şans eseri denk geldiğim bu sitede daha evvel okuduğum tekniklerden daha ilginç ve anlaşılır olanlarına rastladığım için hem aşırı mutlu hem de neden bu kadar az paylaşılmış diye bir hayli üzgünüm. Bu yorumu okuyup okumayacağınızdan emin olmamakla beraber bizimle daha çok bilgi paylaşırsanız ne kadar minnettar olacağımı bilmenizi istiyorum. İyi geceler.

  2. Sitenize çok geç rastladım. Çok faydalı icerikler. Paylaşımlarınızın devamı dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir