Manipülasyon Kitapları

Kitap Yorumu: Manipülasyon Ama Nasıl?

manipülasyon ama nasıl kitap kapağıTürkiye’de Psikolojik Manipülasyon Kitapları bulmak zor çünkü manipülasyonun ne olduğunu insanlar hala bilmiyor ve ilgi olmadığı içinde kitap basılmıyor..
Manipülasyon Ama Nasıl? – Josef Kirschner tarafından yazılan Manipülasyonu örneklerle anlatan nadir kitaplardan bir tanesi. Yazar anlattığı konularla ilgili günlük hayattan örnekler vererek manipülasyonu anlamayı ve stratejiler üretmeyi kolaylaştırıyor. Kitabı şu anda piyasada bulmanız imkansız ben de yayınevinden kapağında hata olduğu için kalan son kitabı aldım. Yazar televizyonda, reklamcıların devletin bizi nasıl manipüle ettiğine dair bol örnekler vermiş okudukça zihninizde taşlar oturuyor. 

Manipülasyon Ama Nasıl Kitabının  57. Sayfasından bir parça

1.Lokantaya giriyorsunuz: Hemen bir yere oturmak yerine, garsonla bir ilişkiye geçip,ona doğru yürüyor ve size, güzel bir masa göstermesini istiyorsunuz.Bir masa aramak için hareket ettiğinde,siz de peşinden giderek,onu izliyorsunuz.İşte burada en önemli nokta şudur;Beklemek yerine,olayın peşinden ve üzerine gidiyorsunuz.Rakibinizi sürekli kontrol altında tutarak, avantajlı bir duruma geçene kadar, onu elinizden çıkarmamaya dikkat ediyorsunuz.

Manipülasyon sanatının ustaları, bu aşamada sanırım daha ileriye giderek, oyunu şu biçimde oynamayı tercih edeceklerdir: Garson size bir masa gösterince, birkaç bahane bularak, bu masayı mutlaka reddedin ve oraya oturmayın. Ancak size gösterilen ikinci ya da üçüncü masalardan birini seçin. Böyle küçük davranış hileleri karşınızdaki rakibinize, her şeyi beğenmeyen ve her şeye katlanmayan, seçici bir yapıda olduğunuzu belirtmiş oluyorsunuz.Zaten Adım adım uyguladığınız tekniklerin her birinde kontrolü gittikçe elinize almaya başlıyorsunuz.

Youtube’da videolu anlatım yaptığımız günlük hayatınızda kullanabileceğiz manipülasyon teknikleriyle  ilgili videolara  buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

***

Bu arada rakibinizi, yani garsonu, kendi kalite anlayışınız konusunda etkilemek için, size önereceği ilk yemeği reddetmek de, az önemli bir nokta değildir.Yazar böyle örnekler veriyor ve numaralandırarak hepsini tek tek anlatıyor.Sahaflarda karşınıza çıkarsa hiç düşünmeden alabilirsiniz. 

147.Sayfa’da Rakibinizi silahsız bırakmak ile ilgili kısa bir bölüm var

Eğer güncel bir manipülasyon oyununda,rakibinizi silahsız bırakmak istiyorsanız,onun: “Ama bu kadar korkak olmayın” sözüne “ister inanın, ister inanmayın Ben korkağın biriyim ve bundan hiç şikayetçi değilim” diye cevap verin.

6 Comments

  1. Pdf dosyasını atarsanız memnun olurum gayet güzel paylaşımlar teşekkür ediyorum

  2. Merhaba, bu kitabı çok aradım ama dediğiniz gibi bulması çok zor bir kitap ve bulamadım. Lütfen buraya pdfini atın

  3. Kitabı bulamadım pdf olarak atarsan minnettar kalırız. Bu devirde ihtiyacimiz var bu tarz kitaplara

  4. Müthiş bir şey yapıp epey sayfayı eklemişsiniz, devamını da eklemeniz mümkün müdür ? Siz ekleyin, birimiz e kitap formatına çeviririz, yayılmış olur.

  5. Sitenin sahibine ulaşamıyorum yeni bir yazıda bulamadım ne oldu bu siteye? Yorumum yetkili biri tarafından görülüyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir