Beden Dili, Kişisel Gelişim, Tavsiye

İyi Bir İlk İzlenim | Göründüğünüz Gibi Olun

Bu sitede ne kadar çeşitli teknikleri derleyip size bir yol göstermeye çalışsak da her şeyden önce karşınızdaki insanın sizi dinlemesi gerektiğini siz de fark etmişsinizdir. Keza sizi dinlemezse/önemsemezse veyahut çekip giderse karşınızdakini manipüle etme fırsatınız olmayacaktır. Bu yüzden bu yazıyı yazma gereği duydum, çünkü her şey o “ İlk İzlenim ” ile başlar.

Şöyle ki İlk İzlenim’den kastım, biri sizi ilk gördüğü ya da duyduğu anda, onda uyandırdığınız ilk düşüncelerin toplamıdır. Bu sitenin birçok yerinde cold reading (bkz. soğuk okuma) terimini görmüş, belki birçoğunuz aşina olmuştur bile. Karşınızdakinin hareketlerinden çıkarımlar yaparak karşınızdakini tabiri caizse “okumanıza” imkan tanıyan bu olay, aslen herkes tarafından bilinçsiz bir şekilde yapılmaktadır. İlk tanışma esnasında karşınızdakinin size fark etmeden uyguladığı bu ilk tepki de cold reading olarak adlandırılabilir. Lakin bu okumayı (cold reading) bilinçsizce yapmasından ötürü bunu “pasif okuma” diye adlandırırsak daha uygun olacaktır. Kısacası pasif okuma; karşıdakinin bizim için bilinçsizce duyduğu ön izlenimdir. Her neyse, bu pasif okumayı bir şekilde yönlendirebilirsek, yani eğer dışarıya verdiğiniz izlenim hakkında bilgi sahibiysek bu durum bir dezavantaj olmaktan çıkıp avantaj haline gelir. Unutmayın, bilgi hayat kurtarır. Hadi başlayalım.

Bakışların İlk İzlenim için Önemi

Bence İlk İzlenim’de en önemli unsur bakışlardır. Hem etrafımdaki birçok insandan aldığım geri bildirimler hem de okuduğum yığınla kaynağın doğrultusunda; bakışlar sizin nasıl bir insan olduğunuzu, geçmişinizi, niyetinizi direkt olarak karşı tarafa aktarır. İşin daha da ilginç yanı ise karşı tarafın bakışları anlamak konusunda özel bir yetisinin olmasına gerek olmamasıdır, birbirimizi gözlerimizden gayet rahat bir şekilde anlarız aslında. Dolayısıyla bakışlar üzerinde çalışmalı ve karşı tarafta nasıl bir izlenim bırakmak istiyorsak, o hissiyatı uyandıracak bir bakış ayarlanmalı.

Giyiniş

Giyiniş de bakışlar kadar mühim bir konu olmakla birlikte bence ikinci sıradadır. Giyinişin veyahut tarzın önemli olduğu hep kulağa çalınan aşina bir söylemdir yine de neden bu kadar önemli? Çünkü kendinizle ilgili birçok bilgiyi giyinişinizle dışarıya yansıtabilirsiniz. Ekonomik durum, hayata karşı genel tutumunuz, kendinize verdiğiniz değer, inanış biçimi; hatta kişinin o günkü veya bir önceki günkü ruh halini bile okuyabilirsiniz bir insanın giyinişinden. Bu yüzden, etkilemek istediğiniz insana karşı nasıl görünmek istediğinizi, nasıl bir imaj vermek istediğini düşünüp bu doğrultuda giyinmeniz sizin avantajınıza olacaktır.

Yüyürüş ve Duruş

Yürüyüş ve duruşunuz; karşı tarafa beden sağlığınız, hayata karşı kişisel tutumunuz, özgüveniniz ve hatta geçmişiniz hakkında bile önemli bilgiler verir. Genelde giyiniş, bakış ve yakışıklılık/güzellik insanlar için daha ön planda olduğundan bir insanın duruşu hakkında fazla konuşulmaz veyahut fark edilmez. Yine de karşı tarafın yaptığı pasif okuma (bilinçsizce bize duyduğu ön izlenim) sizin yürüyüşünüz ve duruşunuzdan kesinlikle etkilenecektir. Bir insanın dik duruşu ve dik yürüyüşü gerçekten diğer insanların gözünde büyük bir artı kazandırır ve İlk İzlenim için önemlidir. Tahminen, dik yürümek ve dik durmak konusunda 4-5 ay uğraşırsanız, vücudunuz buna alışacak ve duruşunuzu kalıcı olarak değiştirebilmiş olacaksınız. Çok zor değil yani.

Ses Tonu

Geldik benim favorime. Ses tonu, ses tonu ve ses tonu! Önem sıralamasında biraz aşağıya koymuş olsam da aşağıda olmasının sebebi konunun önemsizliğinden ziyade insanların bilinçli olarak az fark edebildiği bir konu olmasıdır. Şöyle ki karşı taraf ile iletişim halindeyken anlattıklarınızı veyahut uyandırmak istediğiniz duyguları konuşmanızdaki ufak bir ton değişimi ile verebilirsiniz veya karşıdan alabilirsiniz. Yine de insanlar ses değişimlerinden önce genel olarak kelimelere dikkat ederler. Bu yüzden de karşıdakinin ses tonundan anlayabileceğiniz birçok bilgiyi de kaçırmış/alamamış olursunuz. Aynı şekilde, kullandığınız kelimelerden ve ses tonundan ne çıkarılabileceğini bilirseniz ve ona göre hareket ederseniz, karşı tarafın sizin hakkınızda nasıl bir İlk İzlenim’e kapılacağını da anlamış olursunuz. (Nasıl bir üslup kullanacağınıza da Kelimelerinizle Nasıl Farklı Bir İmaj Yaratırsınız adlı yazımızı okuyarak karar verebilirsiniz.)

Dolasıyla, görünmek istediğiniz kişi gibi görünebilirsiniz böylelikle. Bu durum yukarıdaki bütün başlıklar için ortak bir özellik. Kısacası olduğunuz gibi görünmek istemezseniz, göründüğünüz gibi olabilirsiniz. Bunlar hakkında daha detaylı bir yazı ve muhtemel bir duyuru önümüzdeki günlerde gelecek.

Şimdilik bu kadar, daha fazlası için takipte kalın!

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir