Kişisel Gelişim

Bakış Açınızı Değiştirmek İçin Altın Kural

Bakış açısı insanları birbirinden ayıran en kritik özelliktir. Kendini geliştiren ve tarihte önemli kişilerin biyografilerini okuduğunuzda hepsinde dikkatinizi çeken tek bir nokta vardır; zorluklara karşı bakış açısı. Ne yaparsanız yapın doğru bir bakış açısı kazanamazsanız bir hiçsiniz.

Mesela Steve Jobs’un hayatına baktığımızda hayatında hep mücadele vermiştir, kendi kurduğu şirketinden ayrılmak zorunda bırakılmıştır ve ufak bir animasyonla ilgili şirketi (Pixar) satın alıp  orayı mükemmel bir şekilde geliştirip şu an günümüzdeki animasyonlu filmlerin ilklerini ortaya çıkarmıştır.

bakış açısıBurada değinmek istediğim nokta Steve orada pes etmeyip bunu yeni denizlere yelken açmak için bir fırsat olarak görmüştür. Çoğu insan orada ne yapardı? Hayata küsüp dava açmakla uğraşırdı, işte ondan onlar çoğu insanken Steve Jobs dünyayı değiştiren bir insan sıfatı alıyor. Ben doğru bakış açısını farklı bir öğreti olarak görüyorum; insanın hayatını baştan sona değiştirebilecek bir öğreti.

Peki nasıl doğru bir bakış açısı kazanabilir?

Bir anda doğru bir bakış açısı kazanamazsınız, bunun için günlerinizi ayırmanız gerekiyor ama basit bir yerden başlamak gerekirse kaçırdığınız bir metro için sinirlenip öfkelenmek yerine telefonuna yüklediğini PDF bir kitabı okumak için kendinize bir fırsat görebilirsiniz. Emin olun bu ufak adımlar zamanla hayatınızı değiştirecektir.

Metro örneğini birazcık genişletelim, sabah işe gitmeniz gerekiyor ve iki dakika ile metroyu kaçırdığınızı faz edelim. Ruh haliniz muhtemelen sinirli olurdu ve metroya koşarken önünüze geçen kalabalığa sinirlenirdiniz, keşke evde kahvaltı yapmasaydım diye kendinize öfkelenirdiniz, metro geldiğinde içeri girerken insanların birbirini itiştirmesi gibi ufacık şeylere bile büyük tepkiler verirdiniz.

Çünkü ruh halinin şöyle bir özelliği var; eğer zenginseniz pantolonunuz leke olursa onu yeni bir pantolon almak için bir fırsat görürsünüz ve yeni bir pantolon aldığınızda onun size daha çok yakıştığını ve yeni kıyafetleri hak ettiğinizi düşünürsünüz. Yani bir önceki olay pozitifse ikinci olaya pozitif yaklaşmaya meyillisinizdir. Çok basit bir olay bile bir sonraki olaya yaklaşımınızı mükemmel bir şekilde değiştirebiliyor. Bu küçük farkındalığı kazanıp hayatınıza uygularsanız mutluluğa ve başarıya büyük bir adım atmış olursunuz…

Bu hafta kendinize bir kural koyun ve ufacık olaylarda bile doğru bakış açısını yakalamaya çalışın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir