Hipnoz Teknikleri, Psikolojik Manipülasyon

Evet Hipnozu | Evet Hipnozu Nasıl Kullanılır?

Evet Hipnozu sosyal yaşamımızda karşımıza çıkan en bilindik hipnoz tekniklerinden bir tanesidir. Bu hipnoz yöntemini bankalar ve telefonda sizi arayıp satış yapmak isteyen kişiler profesyonelce kullanırlar. Örneklerle açıkladığımda daha iyi anlayacağınıza eminim. İnsan doğasında verilen kararların bir sonraki kararı etkilediği konusunda bir sürü testler yapılmıştır ve sonuç tahmin ettiğiniz gibi ; aşırı etkili. Yani bir olaya pozitif yaklaşıyorsanız diğer olaya da pozitif yaklaşmaya yatkınsınızdır. Bu konu ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Örnek

Telefonda size kullandığınız maaş kartının yanında kredi kartını da vererek X bankasını üzerinden daha fazla harcama yapmanızı isteyen bir bankacı olsun.

-Bankacı: Merhaba iyi günler, Ali Beyle mi görüşüyorum. (sigortacılar sizin iletişim bilgilerinizi bankalardan veya başka kurumlardan alıyorlar)
Siz: Evet, benim.(Size İsminizle hitap edip ufak sizi tanıdığı güvenini oluşturup, ilk eveti dedirtti.)
-Bankacı: Ali Bey, geçen ayki banka kartınızla 4000TL’lik bir harcama yapmışsınız değil mi?
Siz: Evet (2. Evet)
-Bankacı: Ali Bey Bankamızın kredi kartını kullanarak bu harcamalarda en uygun taksitlendirme şekillerinden faydalanmak ister misiniz?
Ve telefondaki kişi size basit adımlarla evet dedirterek bir sonraki soruya evet deme olasılığınızı arttırdı.

Ali Bey Bankamızın kredi kartını kullanarak bu harcamalarda en uygun taksitlendirme şekillerinden faydalanmak ister misiniz?

Bu soruyu sizi telefonu ilk açtığınızda sorsaydı sizce aynı etkiyi yaratır mıydı? Kesinlikle hayır.
Bankalar yıllardır böyle teknikleri geliştirmek için testler yapıyorlar ve en olumlu sonuç aldıkları yöntemi kullanıyor.

evet hipnozu nedir ve nasıl kullanılır

Evet Hipnozu Günlük Hayatta Nasıl Kullanılır?

Bir proje yönetici olun ve çalışanınıza işi en erken tarihte yaptırmak için gelin aşağıda evet hipnozuna alalım…

Siz: Merhaba Ahmet bu aralar çalışmalarından memnunum, sana verdiğim görev iyi gidiyor değil mi?
-Burak: Evet, iyi gidiyor, xx kısımları hallettim.
Siz: Seni strese sokmak istemem ama projeyi 1 hafta sonra teslim edeceğimizi biliyorsun değil mi?
-Burak: Evet biliyorum.
Siz: Projenin son 2 gününü test aşaması olarak kullanmak istiyorum bunun için geriye 5 günümüz kalıyor yani kendini beş güne göre çalışacak şekilde ayarlamanı istiyorum çünkü genellikle son gün bir sürü problem çıkıyor ve projede sıkıntılar yaşanabiliyor. 5 gün içinde halledebilirsin değil mi?
-Burak: Evet halledebilirim.

Aşamalı bir şekilde evet dedirterek onun belkide 7 güne yaydığı planını hızlandırmış olduk ve son cümlede çünkü ile başlayan cümledeki çünkü kelimesi de önemli bir faktör sağlıyor.
Robert Cialdini’nin yazdığı İkna’nın Psikoloji adlı kitapta bu konuyla ilgili güzel bir deney yapmış.
Fotokopi sırasında insanların önüne geçmesine izin vermeleri için araştırmacı bazı cümleler kullanılıyor.

Önünüze geçebilir miyim? Çünkü Fotokopi çekmem gerekiyor dediğinde %93’ü kabul etmiş ve araştırmacı “ Önünüze geçebilir miyim? Fotokopi çekmem gerekiyor” diye sorduğunda ise deneklerin %24 kabul etmiş.

Aradaki uçurum niteliğinde farkı görüyorsunuz değil mi? Hahahah bu soruya evet diye cevap verdiğinizde sizide Evet hipnozuna almayacağım 🙂 Şimdi Evet hipnozunu kendi kurgularınızı önceden yaparak hayatınızın birçok yerinde kullanabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir