Beden Dili, Psikolojik Manipülasyon, Tavsiye

Stratejik Taraf Nedir ve Nasıl Bulunur?

Stratejik Taraf Tekniği insanların konuşurken rahat hissettikleri tarafının hangisini olduğunu çözüp insanların o tarafına geçip  onlarla  o açından bağ kurmanızı sağlayacak şekilde konum almaktır. Karşınızdaki bireyde pozitif manipülasyon tekniklerini kullanmanız için önce onunla bağ kurmanız gereklidir. Onunla bağ kurmanız için ona bağ kuracak sorular sormanız gerekmektedir ve bu sorulara rahat cevap vermesi için ona rahat hissettirmeniz son derece önemlidir. Bağ kurmanızı sağlayacak sorulara  ” Köpeğini almanı sağlayan olay ne?” veya ” Bu işin sevdiğin kısmı ne?” gibi örnekler verilebilir. Böyle sorular bireyle bağ kurmanızı kolaylaştıracak ve size malzeme verecektir. (Kelimelerinizi bağ kurma aşamasında doğru kullanmalısınız bu konuyla ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.) Tabi insanın sorularınıza cevap vermesi için sizi samimi bulması ve rahat hissetmesi gerekiyor, şimdi rahat hissetmesini sağlayan tekniğe gelelim.

Stratejik Taraf Tekniğine geçmeden önce son olarak şunu da ekleyeyim; birisine bir şey anlattığınızda onun da size bir şey anlatma ihtimalini  arttırabilirsiniz. Yani onun köpeği olduğunu öğrendiğinizde köpeklerle ilgili bir anınızı anlatınca oda sizinle bir şeyler paylaşmak isteyecektir. Ve ortak noktayı yakaladığınızda sizinle benzer insan olduğunu düşünerek rahat hissedecektir. Kilit Nokta: insanlar kendilerine benzeyen insanlarla iyi anlaşırlar.

Şimdi Tekniğimizin çıkış noktasına gelelim; bir ay önce arkadaşımla yolda yürüyoruz ve çok güzel konuşurken bir anda suskunluk oldu ve bir yere kahve içmeye gittiğimizde bana masada biliyor musun ben birisi sol tarafıma geçince fazla konuşamıyorum çünkü sol tarafımdaki benim yüzümden o açından güzel gözüktüğümü düşünmüyorum. Sen yolda yürürken sol tarafıma geçince o açıdan pek rahat hissetmediğim için anlık suskunluk oldu hep o açımın kötü olduğunu düşündüm diye itiraf etti.

Fotoğraf çekilirken şu sözü duymuşsunuzdur ” bu açıdan güzel çıkmıyorum” işte tam da kilit noktaya geldik! Onunla konuşurken güzel çıktığı açıdan konuşun 🙂 Ve daha rahat hissedeceği için onunla bağ kurmanız kolaylaşacaktır.Çoğu insan bir tarafını diğer tarafına oranla daha çok beğeniyordur, hatta bu sizin içinde geçerlidir.  Mesela kendinizde beğenmediğiniz açıyla biriyle konuştuğunuzda veya o kişi sizin beğenmediğiniz açınıza oturunca nasıl hissettiğinizi hatırlayın?

 

Ufacık faktör bile iletişimini kökten değiştirebilir mesela karşınızdaki insanın ceketine birazcık şarap döküldü o gün boyunca karşınızdaki kişi kötü hissedecektir ve iletişiminiz yerle bir olması için bir sebep olacaktır. İnsanların çoğu takıntılıdır. Yani ufak faktörler çok önemlidir demeye çalışıyorum. 

Stratejik Taraf

Stratejik Taraf’ın Neresi Olduğu Nasıl Bulunur?

Bunun için en basit ve en az gözlem gerektiren yöntem tabi ki sosyal medyanın sihirli dokunuşu sayesinde oluyor. Sosyal medya hesabına girerek hangi açıdan daha fazla poz verdiğinize bakabilirsiniz. Mesela hep sağ tarafından mı poz veriyor, o zaman onun Stratejik Tarafı sağ bölgesidir. Ve genelleme yapmak gerekirse insanlar sağ taraflarında durulduğunda daha çok rahat hissederler. Bu hafta üç arkadaşınızın Stratejik Tarafını gözlemleyin ve karışmaması için bir kenara not alın sonra  uyuşup uyuşmadığını anlamak için sosyal medya resimlerindeki taraf ile  karşılaştırın.

Yeni tanıştığınız insanların veya sosyal medya hesabı olmayan insanların Stratejik tarafını öğrenmek içinse gittiğiniz bir mekanda arkadan yürüyün ve onun size hangi tarafındaki sandalyeyi bıraktığını inceleyin. Veya sol tarafından konuşurken daha mı suskun ? Yüzüyle mi oynuyor? Bunu zamanla gözlem yaparak çözebilirsiniz.

Tabi iş yerinizde,okulunuzda veya gittiğiniz kurslarda o kadar çok insan var ki Stratejik Tarafının hangisi olduğunu nasıl hatırlayacağım diyorsanız üşenmeyin açın telefonunuzun not defterini sizin için önemli kişilerin tarafını not alın. Emin olun not alacağınıza değecek çünkü Stratejik Taraf tekniği iletişiminizi kökten değiştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir